Brandýský pohár 2023

Od 9.6. do 11.6. 2023 proběhl v Brandýse nad Labem již tradiční mezinárodní turnaj pro děti. BK Vyškov se jej zúčastnil v kategorii U11.

Náš klub na turnaji reprezentovalo 12 chlapců a 2 dívky: Nikolas Beránek, Zachar Bespalov, Jan Dorňák, Oliver Jílek, Robin Jílek, Jaromír Kadlec, Gabriela Kolářová, Ema Kobelková, Jakub Kulkus, Filip Melša, Vít Talavašek, Jiří Vymazal, Matěj Zabloudil, Jakub Žižlavský.

Družstvo na turnaj odjíždělo již v pátek v dopoledních hodinách, protože jej čekal dlouhá cesta do Středočeského kraje. Po několikahodinovém cestování a krátké zastávce v Poděbradech, dorazila naše skupina na místo turnaje.

Ještě ten den, čekalo náš tým první utkání s domácím týmem BK Brandýs n. L. „B“. Celé utkání se vyznačovalo velkým nasazením, na hráčích i hráčkách nebyla vidět žádná únava z dlouhé cesty. Všichni poctivě bránili, proti poněkud slabšímu týmu vycházela spolupráce v přechodech do útoku a dařilo se i proměňovat vytvořené příležitosti. Výsledkem utkání prvního dne turnaje bylo vysoké vítězství 61:5.

Na začátek turnaje tedy bylo splněno, a tak jsme se mohli věnovat zaslouženému odpočinku. Což platilo především pro dospělou část výpravy, děti si přemíru zásob energie ještě vybíjely v tělocvičně až do pozdních večerních hodin.

Následující den nás čekal náročný program v podobě tří zápasů. Jako první to byl velice silný soupeř a pozdější vítěz kategorie U11 Slavia Kroměříž. Krátce po snídani nás čekala cesta do druhé haly, jelikož místem zápasu byla Stará Boleslav.

Začátek utkání našim svěřencům příliš nevyšel. Byli zaskočeni agresivním soupeřem, často ztráceli míče pod vlastním košem a umožňovali tak družstvu Kroměříže snadno skórovat. A jelikož se našemu týmu také nedařilo proměňovat vytvořené šance, skončila první čtvrtina výrazným vedením soupeře. Naši hráči to však nevzdali. S podporou trenérů se namotivovali k většímu výkonu a do druhé čtvrtiny nastoupilo úplně jiné družstvo. Děti bojovali o každý míč, důrazně bránili a dařilo se i zakončení v útoku. I v následujících čtvrtinách pokračovali všichni hráči ve stejných výkonech, což se projevilo v postupném snižování rozdílu ve skóre a v poslední čtvrtině k vyrovnání výsledku utkání. Poslední dvě minuty obě družstva bojovala o výsledek s maximálním nasazením. Těsné vedení se neustále měnilo a o konečném skóre rozhodly až poslední vteřiny utkání. Bohužel šťastnějším týmem byl Kroměříž, a tak Vyškov prohrál těsným rozdílem 32:34. Přesto je nutné naše hráče i hráčky pochválit za předvedený výkon i bojovnost. Dokázali, že mohou hrát vyrovnaný zápas i s kvalitním soupeřem. A přestože nám úplně nevyšla první čtvrtina, měli jsme velice blízko k vítězství, chyběla jen ta pověstná troška štěstí.

Ihned po skončení prvního utkání, se celý tým přesunul zpět do Brandýse, kde jej čekalo další utkání, tentokrát s domácím družstvem BK Brandýs n. L. „A“. Bohužel se zde na našich hráčích projevila únava z předchozího zápasu. Přestože se nevzdávali a bojovali, nedařilo se zakončení a příležitostné ztráty míče umožnili domácím pomalu navyšovat rozdíl ve skóre. Naši hráči se ještě snažili o zvrat utkání, dobře bránili, ale spolupráce a kombinace úplně nevycházely, a tak utkání skončilo naší prohrou 31:41.

V odpoledních hodinách se pak celé družstvo opět přemístilo, jelikož místem posledního zápasu dne byla opět Stará Boleslav. Zde nás čekal soupeř TJ Slovan Varnsdorf. Utkání měli vyškovští hráči a hráčky zcela pod kontrolou. Výborně bránili, vycházela spolupráce v útoku. Všem se i dařilo zakončení, a tak postupně navyšovali své vedení. Výsledkem předváděných výkonů v utkání bylo vysoké vítězství Vyškova 66:12.

Tímto utkáním skončil druhý, nejnáročnější den turnaje. Ale na dětech to nebylo vůbec znát, a přestože měli za sebou tři náročné zápasy, byli jako polité živou vodou a až do večerních hodin stále plní energie.

V neděli nás čekal poslední zápas turnaje s týmem BC Benešov. Jelikož náš soupeř skončil předchozí zápasy s podobnými výsledky jako my, přímá konfrontace se soupeřem znamenala souboj o konečné třetí místo v kategorii U11. A od samého začátku to bylo na utkání znát. Oba týmy urputně bojovali, na hráčích již byla poněkud znát únava z celého turnaje, tak byl zápas oboustranně plný nepřesností i zbytečných chyb. Vyškovským dětem se bohužel v první půli nedařilo zakončování vytvořených příležitostí a jelikož soupeř své šance proměňoval, v polovině utkání byl ve vedení. Do druhé půle však naši hráči i hráčky nastoupili s odhodláním zvrátit výsledek posledního utkání turnaje. Jejich nasazení se zvýšilo, dobrou obranou dokázali často soupeře připravit o míč. A jelikož se i značně zlepšilo zakončování dokázali výsledek utkání otočit. V závěru se ještě družstvo Benešova pokusilo o zvrat, ale náš tým pokračoval ve skvělém výkonu až do posledních vteřin utkání a díky tomu vybojoval vítězství 32:27 a tím získal i konečné 3. místo v turnaji v kategorii U11.

Turnaj byl pro všechny obrovský zážitek. Je nutné především pochválit organizátory takovéto velké akce, za perfektní organizaci turnaje. Taktéž všechny rozhodčí, pro které to musel být také velice náročný víkend, za předváděné výkony. A především je nutné vyzdvihnout všechny hráče a hráčky, jejich nasazení v zápasech, zápal pro hru a bojovnost v každém utkání. Nesmíme také zapomenout na rodiče a poděkovat jim za jejich podporu a fandění během zápasů i mezi nimi. Každý z nás měl příležitost si z turnaje něco odnést. Děti měli možnost získat nové zkušenosti jak basketbalové, tak i osobní. Pro rodiče to byla šance se blíž poznat s ostatními a užít si spolu s dětmi úžasný víkend plný emocí.

Všichni se tak už moc těšíme na další podobný turnaj v následující sezóně.